See on umbes 3,5 km pikkune jalgsimatk ümber Kirikumäe maastikukaitseala olulisema veekogu Kerigumäe järve. Raja läbimiseks kulub kuni 2 tundi ja see sobib matkajale, kes ei karda looduslikke takistusi (jalad võivad märjaks saada, puuduvad laudteed ja sillakäsipuud).

Alustame Käänu - Kirikumäe - Illi - Vana-Vastseliina teeäärest ujumissilla juurest ja liigume päripäeva. Kõigepealt jõuame jämedatest palkidest murukatusega matkaonnini. Sealt viib rada kuusemetsa ja ületab Kerigumäening Pundsu järve ühendava kraavi. Edasi läheb rada kaheks ja meie liigume paremale, hoides ka edaspidi silsidet järvega.

Veerand tunniga jõuame Järvesuurabale, kust saame nautida vaateid järvele ja selle tagant paistvatele kuplitele. Vasakule rabasügavusse jäävad mitmed rabapinnast kõrgemale ulatuvad liiva-kruusasegused ja kuni 5 m kõrgused väljavenitatud kujuga künkad. Need künkad olid kunagi saarekesed suuremas järves, millest tänaseks on suhteliselt väiksem osa Kerigumäe järve näol veel kinni kasvamata. Järve lõunakaldal ületame Kerigumäe ja Pedejä järve vahelise kraavi. Kõrgema veeseisu ajal voolab vesi Kerigumäe järvest Pedejä järve ja sealt edasi, tavaliselt Pedejä järvest Pedetsit, Aiviekstet ning Daugavat mööda Riia lahte.

Edasi kulgeb rada mööda järvekallast ja pakub võimalust mitmesuguste rabamaastike ja-taimede nautimiseks.

 

Kirikume jarve matkarajad